Чорнобиль – це назва невеличкого районного центру, що знаходиться за 130 кілометрів від Києва. Заснований ще за часів Київської Русі, стародавній Чорнобиль дав свою гірку назву потужній атомній електростанції, яка почала будуватися на території біля красуні річки Прип’яті. Тут дуже красива природа і люди зі всіх кінців України, приїздили відпочивати.
О першій годині 23 хвилини 40 секунд, коли всі спали безтурботним сном, над четвертим реактором Чорнобильської атомної станції несподівано велетенське полум’я розірвало нічну темряву.
Жилось легковажно,
Жилось безбережно,
Та вибух дiстав нас -
Пожежа!
Чотири букви – ЧАЕС – стали символом трагедії, яка доторкнулася до мільйонів людей, накрила їх крилом безжалісної радіації, перетворюючи свої жертви в безпомічних людей.
Це сталося через те, що один з охолоджуючих насосів швидко відключився , викликаючи перегрів реактора, і вибухнув. Це спричинило викид маси радіоактивних матеріалів, які пішли в атмосферу.
Аварія на атомній електростанції у Чорнобилі — через недосконалість конструкції, помилкові дії персоналу та інший випадковий збіг несприятливих обставин — вибухнув 4-й блок станції. Запущений в експлуатацію останнім (1983), він виконав роль атомного «троянського коня», знищивши міф про безпеку атомних станцій показавши зворотній бік.
До ліквідації наслідків катастрофи було залучено загалом близько 240 тисяч рятувальників. Перші пожежники, які прибули гасити полум’я, не мали спеціальних засобів захисту, тому отримали високі, навіть смертельні, дози радіації.
Від гострої променевої хвороби у перші місяці після вибуху на Чорнобильській АЕС загинула 31 людина. Радіоактивного опромінення зазнали 8,5 мільйона людей.
У ліквідації наслідків аварії взяли участь понад600 тисяч людей. Переважно цим займалися військові – кадрові та мобілізовані з запасу. Вже у травні міністерство оборони СРСР видало наказ про спеціальні військові збори з ліквідації наслідків.
Через високий рівень радіаційного фону багато ліквідаторів Чорнобильської катастрофи, працівників АЕС та жителів району померли від променевої хвороби. З 1986 по 2002 рік у світі не було побудовано жодної атомної електростанції. Точну кількість жертв аварії встановити не вдалося, оскільки багато людей помирали через роки. За приблизними розрахунками, від аварії на ЧАЕС померло близько 4000 тисяч осіб.
Наслідки Чорнобильської катастрофи відчутні і досі, збільшилося число онкохворих пацієнтів…
Чорнобильська катастрофа перевернула з ніг до голови увесь світ, зламала життя сотень тисяч людей і назавжди змінила ландшафт величезної території, яка постраждала від радіоактивного забруднення. Людей із неї відселили, щоб захистити їх від забруднення, а землі переважно законсервували.
Але на теренах зони відчуження живуть понад 300 видів хребетних тварин,75 з яких занесені до Червоної книги України. Зустрічаються тут і хижаки, зокрема, вовки, рисі та ведмеді. Також у Чорнобильському заповіднику мешкають червонокнижні коні Пржевальського – тварини, які давно зникли в себе на батьківщині – в Азії.
А пугач, найбільша сова Європи, любить гніздуватися на арматурних комплексах третьої черги ЧАЕС – недобудованих 5-му і 6-му енергоблоках.
З 2019 року 4-й енергоблок ЧАЕС захищає новий безпечний конфайнмент – ізоляційна арка, яка накрила собою побудований у 1986 році об’єкт "Укриття". Конфайнмент шириною 257 метрів, висотою 108 метрів та довжиною 150 метрів може вмістити під собою Статую Свободи та Біг-Бен. Він поступається висотою лише Ейфелевій вежі у 1990-х роках.
Кілька десятиліть воно слугувало захистом від радіоактивних речовин. Коли «Укриття» почало руйнуватися, у період з 2012 по 2019 рік було споруджено «Нову захисну оболонку» у формі арки. Місто Прип’ять та прилеглі населені пункти досі залишаються непридатними для життя.
Ми українська нація вдячні нашим сміливим співвітчизникам, які стали на захист людей ціною власного здоров’я та іноді навіть і життя у ті жахливі часи, коли кожен день був боротьбою за майбутнє. Хто не злякався страшної небезпеки, герої чия відвага та самовідданість заслуговують на вічну пам’ять і повагу.