Свято лине Миколая —
Серденько радіє
Йде святий до нас із раю
Принесе надію.
Подарує віру в чудо
І любов велику.
Поклоніться, добрі люди,
Цьому чоловіку.
Поклоніться і радійте
За його щедроти.
Як і він, прожить зумійте
В просвіті турботи.
Поможіть і нам для нього
Влаштувати свято.
Бо усмішка для святого
Коштує багато.
Ми влаштуєм Миколаю
Бал – маленьку казку,
Хай у погляді заграє
Втіха й Божа ласка
Історія про Святого Миколая є не тільки важливою, але й цікавою. Адже День святого Миколая є невід’ємною частиною української культури.
За історичними переказами Миколай народився десь між 270 та 286 роками нашої ери в місті Патарі на півострові Лікія, який є територією сучасної Туреччини. Хлопчик був єдиним сином Феофана та Нони — заможних і глибоко віруючих людей. Саме тому вони з перших днів ростили Миколая в релігійній атмосфері й похрестили його одразу після народження, що в ті часи було рідкістю. Вже у два роки Микола знав усі букви, а в три навчився читати по складах. Він сам вибрав собі вчителя, підійшовши до помосту, де торгували рабами, і взявши одного з них за руку. Цей раб виявився сином багатія з Сирії, знав три мови, сповідував християнську віру і був хрещений під ім'ям Іоанн.
Перше треба пам’ятати — Святий Миколай не персонаж із казки, а реальна людина. Спершу він став священиком, а потім — єпископом. Його ім’я означає «переможець народний», іншими мовами — Ніколас, Ніклас, Клаус, Мікулаш, Міклос, Ніхол тощо.. Вчені провели цікаве дослідження, щоб дізнатися, який вигляд мав святий Миколай. Згідно з даними, його зріст був 167 см, шкіра була оливкового кольору, а очі-карі. Припускають ,що святий також був вегетаріанцем.
Бажання мати власну родину у Миколая не було. Він постійно читав Святе Письмо, перебував у храмі та молився (навіть вночі). Його мова була дуже красивою, а зміст того, що він казав - вражав своєю мудрістю та простотою.
Хлопець втратив своїх батьків у період свого повноліття. Отриманий від них чималий спадок витратив на те, щоб допомогти людям. Цікаві факти про Миколая говорять, що періодично він приносив їжу, іграшки і теплий одяг до будинків бідняків
Юнак зростав в любові та добрі, але його глибоко засмучувала навколишня бідність і убогість городян. Він, як міг, допомагав бідним сім'ям, дітям-сиротам. Щоб не принижувати людей милостинею, він ночами розносив їжу, одяг, ласощі та клав на порозі бідних будинків. Згодом люди дізналися про благодійника і вже відкрито йшли до нього зі своїми бідами й проблемами
Миколая - не таке стародавнє свято, як, наприклад, Андрія чи Різдво. У народному уявленні Миколай - найбільший покровитель на землі: він рятує потопаючих, допомагає сиротам і вдовам, береже від розбійників і вовків.
Традиція святкувати День святого Миколая з’явилася в середньовічній Німеччині, де батьки дарували дітям новий одяг, ласощі, іграшки та шкільне приладдя. Аби малюки повірили в чудеса Божого Угідника, дорослі підкладали їм подарунки таємно, вночі. З Німеччини звичай шанувати Миколая розповсюдився на сусідні країни, зокрема на Польщу, звідки, скоріше за все, і перейшов на Правобережну Україну, яка тоді перебувала під Річчю Посполитою.
Святкування Миколая в Україніпочалося ще за Всеволода Ярославовича – 1088 року. Княгиня Ольга побудувала в його честь один з перших храмів Київської Русі – біля могили Аскольда в Києві, ще в 11 столітті, нині церков на честь святого налічується сотні. А в Миколаєві Святому споруджено пам’ятник.
Святий Миколай дуже шанований українцями, наш найперший святий. Його образи були в кожній хаті. Як писав Олександр Довженко у “Зачарованій Десні”, люди часто зверталися до святого Миколая як до Божого угодника: просили допомоги і благословення (до речі, його ім’я в перекладі з грецької означає “перемога народу”).
Історія святкування дня Святого Миколая в Україні досить багата. Раніше на Слобожанщині люди збиралися після служби у храмі та разом варили пиво. Для дітей готовували спеціальне печиво, яке називали миколайкиками. У Харківській області існує поняття триденних Миколиних святок, на які готують узвар і кутю. Обряди на Миколая говорять про примирення із своїми ворогами. У давнину дівчата, які готувалися до заміжжя, мали навести лад у своєму помешканні, у скринях та одягнути прикраси, в яких будуть зустрічати сватів.
Святий Миколай — давній чудотворець, доброчинець і чарівник. За легендою, у ніч на 6 грудня він розносить дарунки слухняним дітям і благословляє на добрі вчинки, відкриваючи цикл Різдвяних свят.
Святий Миколай багато знає про діток: хороше і погане записано в його великій книзі, котру допомагають заповнювати ангели цілий рік.
Також Миколая вважають покровителем моряків
День святого Миколая Чудотворця - одне з найулюбленіших свят українців. Для дітей - це можливість отримати гарні подарунки (якщо були чемні та розумні), а для дорослих - привід дістати духмяне миро Миколая Чудотворця, освятити ним приміщення, помазати боліснімісця на тілі, помолитися і навіть, можливо, отримати зцілення! Адже святий Миколай - найдобріший угодник Божий і творить справжні дива. За єдиної умови - усі бажання повинні бути добрими та на користь людям.
Я впевнена, що сьогоднішнє свято стане для вас святом Милосердя, святом Доброти, Прощення, Любові до ближніх.