Як зацікавити дітей наукою

У книзі популярно описані цікаві та видовищні хімічні та видовишні хімічні досліди. Книга адресована школірам, студентам, вчителям та широкому колу читачів.

Зацікавити маленького дослідника: експерименти, які можна самостійно провести вдома

Дослід Необхідні реактиви та обладнання Проведення досліду Пояснення
1 Кулька-самонадувайка Пуста пляшка Повітряна кулька Лійка Сода – 1 ч.л. - Оцет – 3 ст.л. 1. Насипаємо у пляшку 1 ч.л. соди. 2. Через лійку наливаємо всередину пляшки 3 ст. л. оцту та швидко натягаємо кульку. 3. Міцно утримуємо кульку на пляшці, поки вона не припинить надуватися. Між содою та оцтом відбувається хімічна реакція, в ході якої виділяється вуглекислий газ. Він і надуває повітряну кульку.
2 Зелена яєчня Миска Куряче яйце Червона капуста Каструля Склянка Ложка 1. Розбиваємо куряче яйце у миску та ложкою відділяємо жовток в окрему ємність. 2.Вливаємо сік червоної капусти (1 ч. л.) в яєчний білок та перемішуємо. Щоб отримати сік, слід нашинкувати чверть червоної капусти, покласти у невелику каструлю, залити водою та прокип’ятити протягом 5 хвилин. В результаті ви отримаєте синю рідину, яку треба обережно злити в склянку. 3 З’єднуємо білок з жовтком та смажимо на пательні як звичайну яєчню. Забарвлені соки рослин, фруктів та овочів як правило діють як індикатори на луги та кислоти. Індикатор – це речовина, що реагує на кислотність середовища зміною кольору. Так, сік червоної капусти в нейтральній воді має синє забарвлення, в кислоті він стає червоним, а в лужному середовищі стає зеленим. Білок курячого яйця має слабо-лужне середовище, тому зеленіє при змішуванні з капустяним соком.
3 Тайнопис Папір Пензлик Молоко Свічка Запальничка 1.Намалюйте малюнок на папері, використовуючи молоко замість фарби. 2. Дайте малюнку просохнути. 3. Запаліть свічку та потримайте папір над вогнем (або скористайтеся праскою). Будьте обережні, щоби вогонь не запалив папір! Малюнок проявиться на папері коричневим кольором. Молоко складається з білків, які при нагріванні спочатку згортаються, а потім згоряють швидше, ніж загориться папір. Завдяки цьому малюнок проявляється на папері, до того ж ви відчуєте запах, характерний для паленого білка.
4 Обмін рідинами 2 чарки Олія Вода Карта Тарілка 1. Налийте в одну чарку доверху води, а в другу – олію. Як поміняти рідини місцями, щоби жодна краплина не пролилася? 2. Для цього поставте чарку з олією на тарілку для безпеки. 3. Чарку з водою накрийте картою та, притримуючи рукою, поставте зверху на чарку з олією. 4. Обережно посуньте вбік карту, не виймаючи її повністю – олія почне мінятися місцями з водою. 5. Посуньте карту назад, повністю закривши отвір чарки, та роз’єднайте їх. Вода та олія мають різну густину – олія легша за воду при однаковому об’ємі рідин. Коли ви поставили воду зверху над олією та трішечки відсунули карту – вода почне поступово витісняти олію нагору, а саме падатиме донизу. Поверхневий натяг, що утворився між щілиною, утвореною картою та стінкою чарок, не дасть рідинам розливатися – вони обмінюватимуться рідинами по краплині.
5 Банка-непроливайка Банка Кришка для банки Ніж Марля Цупкий папір Миска 1. Попросіть батьків допомогти вам прорізати отвір в кришці для банки так, щоб до краю кришки залишилося близько 0,5 см. 2. Відріжте шматок марлі, який накрив би отвір банки, а зверху накрийте кришкою. 3. Наберіть у банку через марлю води. Накрийте отвір цупким папером та, притримуючи рукою, переверніть над мискою. 4. Через декілька секунд заберіть папір, тримаючи банку перегорнутою рівно горизонтально – вода не виливатиметься. Нахиліть банку – і вода виллється у миску. Вода має властивість утворювати поверхневий натяг: верхній шар води найсильніше притягується до глибинних шарів і тому не виливається крізь маленькі отвори (як у марлі), а натягується між нитками і утворює випуклі "віконечка", доки повітря не витісняє воду з банку. Якщо усі "віконечка" заповнені водою – вода у банці триматиметься, якщо ви нахилили банку – повітря через вільні отвори заходить всередину і витісняє воду.